ZAINAUGUROWALIŚMY IV EDYCJĘ AKCJI “DRUGIE ŻYCIE” W MAŁOPOLSCE

IV edycja małopolskiej akcji „Drugie życie” promującej przeszczepy wystartowała w Krakowie 26 października 2012 r. (piątek) w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Akcja oficjalnie rozpoczęła się szkoleniem dla uczestników tegorocznej edycji kampanii w auli X Liceum Ogólnokształcącego. Od tego czasu uczniowie przez pięć miesięcy będą prowadzić w 30 małopolskich szkołach i  w swoich środowiskach lokalnych własne kampanie informacyjne.

„Chcemy by młodzież angażująca się w akcję była głosem ponad 2 tysięcy Polaków czekających na przeszczep. Oni nie mogą wyjść na ulicę. Często są na to fizycznie za słabi. Czekają na swoje drugie życie” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, współorganizatora kampanii w Małopolsce. W ramach akcji młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych będzie rozdawać oświadczenia woli, organizować konkursy, happeningi, spotykać się z mieszkańcami lokalnych społeczności. Akcja ma się przyczynić się do wzrostu liczby osób, które będą mogły otrzymać drugie życie, dzięki przeszczepionemu organowi.

Inauguracji akcji towarzyszyły audycje na antenie radia PLUS (honorowego patrona tegorocznej akcji) oraz radia Kraków.

30 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski zakwalifikowanych do tegorocznej edycji otrzymało od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych: oprócz oświadczeń woli, także koszulki, filmy, książeczki informacyjne (wraz ze scenariuszami lekcji poświęconej transplantacji), plakaty, wpinki oraz naklejki. Uczniów w planowaniu oraz realizacji ich własnych kampanii będą wspierać nauczyciele, natomiast o tym, jak wyglądać będzie kampania decydować będą sami uczniowie. Organizatorzy – podobnie jak w latach poprzednich – liczą na ich pomysłowość oraz zaangażowanie.

Tak naprawdę, najbardziej zależy nam na wywołaniu dyskusji wśród uczniów. Chcemy, by w jej wyniku każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat transplantacji i, co więcej, podzielił się nim z bliskimi i znajomymi. Wyrazem świadomej decyzji jest m.in. podpisanie oświadczenia woli. Wiem,  że wiele osób, nie tylko uczniów, w moim rodzinnym mieście i nie tylko, nosi przy sobie rozdawane przez nas deklaracje. To dla mnie największa nagroda za wysiłek, który wkładamy w organizację kampanii i promocję transplantologii” – opowiada Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska.

Akcja ma więc za zadanie rozpocząć dialog na temat transplantacji tak wśród samych uczniów jak również nauczycieli, rodziców, ich przyjaciół oraz mieszkańców lokalnej społeczności. To dzięki tego typu działaniom łączącym potencjał i inwencję młodzieży
z przekazem rzetelnej i pełnej wiedzy na temat transplantacji z roku na rok wzrasta liczba osób gotowych do podzielenia się swoim życiem z tymi, którzy tego potrzebują.

Zakończenie akcji zaplanowane jest na kwiecień 2013 r., wtedy to wyłonieni zostaną finaliści. Organizatorzy wyróżnią trzy szkoły, które wykażą się wyjątkowym zaangażowaniem oraz pomysłowością w promowaniu idei transplantacji. Finaliści otrzymają dyplomy oraz czeki charytatywne z przeznaczeniem na wybrany cel dobroczynny.

Kampanię „Drugie życie” w regionie koordynuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD), jej organizatorem w całej Polsce jest Fresenius Medical Care Polska (FMC). Od 2009 roku, działaniami w ramach akcji „Drugie życie” objętych zostało 100 tys. uczniów z ponad 300 szkół województw: wielkopolskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Uczestnicy akcji rozdali ponad 300 tys. oświadczeń woli.

Akcję, jak co roku, objęły swoim patronatem honorowym: Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa oraz Kurator Województwa Małopolskiego – Aleksander Palczewski. W spotkaniu inaugurującym akcję, wzięli udział: Grzegorz Baran – Wicekurator Małopolski, przedstawiciele organizatorów akcji: Iwona Mazur – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD)  oraz  dr n. med. Wojciech Marcinkowski – reprezentujący Fresenius Medical Care Polska. Szkolenie dla młodzieży poprowadzili: Dorota Lizęga – osoba po przeszczepie nerki, lek. med. Bogdan Niekowal – lekarz chirurg z I Katedry Chirurgii Ogólnej i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej UJ CM oraz Michał Dębski-Korzec – koordynator akcji „Drugie życie” z ramienia OSOD.

Organizatorzy akcji:

            Fresenius Medical Care Polska

            Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

Partnerzy akcji:

            Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej

            Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa

            Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski

Patronat medialny:

Radio PLUS

            Zdrowie w Krakowie

Posłuchaj wywiadu z Prezes OSOD-Iwoną Mazur, Michałem Dębskim-Korzec oraz uczniami XV LO w Krakowie na temat Kampanii Drugie Życie

Comment 1

  1. Syla
    30 października 2012

    Gratuluję OSOD wspaniałej akcji. Szkoda że nie słyszałam o takich projektach na Pomorzu.
    Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz