Coraz więcej chorych na nerki a nefrologów nie przybywa

W Polsce brakuje nefrologów. Już teraz placówki służby zdrowia zaciekle konkurują o każdego specjalistę z tej dziedziny. Liczbę chorych na nerki w Polsce szacuje się dziś na 4 miliony. Pacjentów przybywa w szybkim tempie (co najmniej 10% rocznie), liczba nefrologów czynnych zawodowo, ok. 470 osób, od kilkunastu lat pozostaje natomiast bez zmian. Na jednego lekarza przypada więc ponad 8,5 tysiąca chorych. Rosną też statystyki wykrywalności chorób nerek, m.in. dzięki akcjom profilaktycznym takim jak „Nefrotest”. Ten ogólnopolski program profilaktyczny zainicjowany przez Nefron a wspierany przez Panią Annę Komorowską, Małżonkę Prezydenta RP, startuje w 2011 roku w Światowy Dzień Nerek (10 marca) w Zgierzu.

Każdego roku do szpitali, poradni i na stacje dializ trafia nie więcej niż 50 nefrologów. Jak na polskie potrzeby to stanowczo za mało, tym bardziej, że podobna liczba lekarzy tej specjalności, corocznie przechodzi na emerytury. Medycy często znajdują też zatrudnienie za granicą. „Liczba chorych na nerki wzrasta systematycznie. Już od wielu lat jest wiadomo, że brakuje specjalistów w tej dziedzinie, by spełnić wszystkie wymogi stawiane przez NFZ do realizowania świadczeń nefrologicznych. Sytuację komplikuje przede wszystkim rozporządzenie Minister Zdrowia, zobowiązujące nas do zatrudniania na stacji dializ nefrologa przez cały czas jej otwarcia. Powoduje to walkę wśród świadczeniodawców o każdego specjalistę. Odbija się to głównie na oddziałach i poradniach skąd lekarze często odchodzą. Nie jest to również łatwe dla samych nefrologów, którzy często pracują znacznie dłużej niż wymiar pojedynczego etatu. Z powodu braku kadry lekarskiej doszło już w tym roku do zamknięcia jednego z i tak nielicznych oddziałów nefrologicznych w Polsce. Poradnie natomiast z powodu braku specjalistów ograniczają dostępność przez skracanie godzin otwarcia oraz coraz częściej zatrudniają lekarzy z niższymi kompetencjami. To wszystko powoduje pogorszenie opieki nefrologicznej przede wszystkim na poziomie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nerek” – mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Cierpiących na przewlekłe choroby nerek jest w Polsce, według szacunków, około 4 milionów. Każdego roku przybywa ich mniej więcej 10%. „Profilaktyka chorób nerek powinna leżeć w interesie wszystkich. Pacjent, dowiadując się wcześnie o chorobie, ma szanse na zatrzymanie jej rozwoju, może uniknąć dializ i prowadzić normalne życie. Płatnik, czyli NFZ, zyskuje na niższych kosztach leczenia chorych. Dializa, procedura ratująca życie pacjenta z nieczynnymi nerkami, jest znacznie droższa niż leczenie we wczesnych stadiach choroby. Profilaktyka powinna być powszechna, tym bardziej, że badania wskazujące na pierwsze oznaki choroby nerek są nieskomplikowane – to proste testy krwi. Takie bezpłatne badania przeprowadzać będziemy w kilkunastu miastach Polski na naszych stacjach dializ. Zaczynamy w niedzielę, 13 marca, w Zgierzu koło Łodzi” – zapowiada dr Dariusz Aksamit.

„Dzięki takim działaniom jak Państwa, obejmującym też mniejsze miejscowości naszego kraju, wzrasta możliwość wczesnego wykrycia choroby, co daje szanse na jej całkowite wyleczenie” – napisała Anna Komorowska w liście do uczestników i organizatorów akcji „Nefrotest”. Na stacji dializ w Zgierzu przebadanych zostanie ponad 550 osób. Nefron i B.Braun Avitum, właściciel zgierskiej stacji zapraszają na darmowe badania bez skierowania. W godzinach 09.00-17.00 pielęgniarki będą przyjmować pacjentów na stacji, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczego im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ulicy Parzęczewskiej 35. „Prosimy o wcześniejszą rejestrację. Zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania. Badań nie trzeba wykonywać na czczo” – informuje Wiesława Włodarczyk, pielęgniarka oddziałowa stacji. Rejestrować można się od 10 do 12 marca, w godz. 10.00-17.00 pod nr tel. 515 656 848 i 515 656 858. Wyniki analiz pacjenci będą mogli odebrać następnego dnia (w poniedziałek) w szpitalnym laboratorium.

W zeszłym roku podczas pilotażowej edycji akcji „Nefrotest” w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadaliśmy ponad 800 pacjentów – kilkunastu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Większość chorób nerek przebiega w początkowych stadiach bezobjawowo. Celem akcji „Nefrotest” jest uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki i faktu, iż na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć, albo znacznie spowolnić jej rozwój. Głównym przesłaniem kampanii jest natomiast nakłonienie do regularnego badania moczu i krwi pod kątem chorób nerek (przede wszystkim: poziomu kreatyniny we krwi z GFR). O skierowanie na bezpłatne badania wykrywające dolegliwości nerek można poprosić swojego lekarza rodzinnego. „Życzę, by takie działania jak obecne, doprowadziły do wprowadzenia profilaktycznych badań pod kątem chorób nerek na listę badań obowiązujących w Polsce” – dodaje w swoim liście Anna Komorowska.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polskapowstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, złożony z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.

 

 

Napisz komentarz